Stół do jadalni w stylu industrialnym


Jadalnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy sporo czasu. Nie jest miejscem, w którym zajmujemy się pracą lub innymi obowiązkami, tylko pomieszczeniem, w którym delektujemy się pysznymi posiłkami oraz cudownym towarzystwem rodziny i przyjaciół. Czy wyobrażamy sobie to pomieszczenie bez stołu industrialnego do jadalni? To po prostu jest niemożliwe.


W zależności od tego jak liczna jest rodzina i jak duże jest pomieszczenie przeznaczone na jadalnię, taka będzie wielkość stołu. Jaki stół będzie idealnym wyborem? Wszystko zależy od tego w czym gustują domownicy. Młodsze pokolenie już jakiś czas zachwyca się stylem industrialnym. Wyróżnia się on minimalizmem, prostotą. Swoje korzenie ma w poprzednim stuleciu,kiedy to na skutek sytuacji gospodarczej i ekonomicznej masowo zamykano duże fabryki i hale produkcyjne. Cechą charakterystyczną tego stylu są takie elementy jak beton, drewno, czerwona cegła i stal. Dominującymi kolorami jest odcień szarości, bieli, beżu i czerni. A jak prezentują się meble, a szczególnie stoły w stylu industrialnym? Duże stoły industrialne do jadalni przed wszystkim cechują się prostotą. To połączenie drewnianego blatu z metalową podstawą.

Najczęściej spotykanymi blatami stołów są:

- okrągłe,

- kwadratowe,

- owalne,

- prostokątne.

Owalne i okrągłe stoły nie mają ostrych krawędzi, pasują do większych i mniejszych pomieszczeń, wszyscy siedzący przy nim ludzie mają zapewniony komfort rozmowy podczas przebywania przy stole. Wadą szczególnie okrągłych stołów jest to, że nie można ich przysunąć do ściany. Najbardziej klasycznym wyborem jest prostokątny stół jadalniany industrialny. Pasuje on praktycznie do każdego wnętrza, z powodzeniem można przesunąć go w każde miejsce w jadalni.

Loftowe stoły do jadalni – co oferujemy?


W industrialnych stołach do jadalni zawsze występują metalowe nogi. Są one malowane proszkowo między innymi na kolor czarny, srebrny, złoty lub biały. Taki sposób malowania wpływa na trwałość farby. W zależności od tego, jaki układ ułożenia nóg od stołu się nam podoba, można wybierać na przykład stół jadalniany industrialny:

- na tradycyjnych czterech nogach,

- na dwóch nogach,

- na jednej nodze,

- z nogami „pająka”,

- z nogami w kształcie litery U,

- z nogami w kształcie litery X,

- z nogami w kształcie litery A,

- z nogami okrągłymi.

Blat stołu jest wykonany z płyty laminowanej. Dekor naturalnego drewna ociepla wygląd stołu, stanowi piękny kontrast z zimnym metalem. Widoczne na blacie słoje są niepowtarzalne i dają poczucie przebywania bliżej natury oraz upływu czasu. W celu zachowania jego naturalnego wyglądu i koloru blat stołu najczęściej jest olejowany i lakierowany. Stół do jadalni w stylu industrialnym, który składa się z blatu z płyty laminowanej, odznacza się odpornością na zadrapania, zarysowania, wysokie temperatury i inne czynniki mechaniczne. Cena takiego stołu jest dużo niższa od stołu z drewnianym blatem. Możliwy jest wybór wielu kolorów, a to pozwala na doskonałe dopasowanie do reszty aranżacji.

Stół do jadalni industrialny rozkładany


Inny podział stołów industrialnych to rozkładane lub nierozkładane stoły. Na decyzję o wielkości i kształcie stołu wpłynie przede wszystkim wielkość jadalni. Stół musi być na tyle duży, żeby wszyscy swobodnie się przy nim pomieścili, ale także powinien być na tyle odpowiednich wymiarów, aby móc komfortowo poruszać się wokół stołu oraz po jadalni. Pomieszczenie, w którym spożywa się posiłki, musi być funkcjonalne oraz mieć zachowaną przestrzeń. Z tego względu najczęściej wybieranymi modelami są rozkładane stoły. Dzięki takiemu rozwiązaniu na co dzień jest swoboda w funkcjonowaniu domowników, a jeśli pojawia się większa ilość osób, to jest możliwość rozłożenia stołu w jadalni. Rozłożyć można zarówno stoły prostokątne, jak również kwadratowe, owalne i prostokątne. Wkładki lub dostawki do stołów są różnych wymiarów. Dzięki nim można nawet o 100 centymetrów powiększyć stół do jadalni industrialny. Wkładki te przechowywane są pod blatem. Aby wygodnie i przyjemnie spędzać czas w jadalni, to konieczne jest także zadbanie o wygodne krzesła. Wizualnie pasować będą metalowe nowe krzesła albo modele wykonane z jakiegoś przezroczystego tworzywa. Co niektórzy decydują się na odważniejszą aranżację i łączą loftowe stoły do jadalni z krzesłami z różnych kompletów. Trzeba tutaj kierować się zasadą przynajmniej jednego wspólnego elementu, na przykład rodzaj materiału, kolor lub wysokość siedziska.

Stół industrialny do jadalni to pomysłowe połączenie zimnej stali i ciepłego drewna. W zależności od wielkości pomieszczenia można wybrać nierozkładany albo rozkładany stół z owalnym, okrągłym, prostokątnym lub kwadratowym blatem. Stół musi być przede wszystkim wygodny i praktyczny. Okazuje się, że stół loftowy pasuje nie tylko do stylu industrialnego, jest także świetnym rozwiązaniem dla wielu innych aranżacji wnętrz.  

Platforma Mebli EGEN Michał Kliszczun © 2024
projekt i realizacja: DST DESIGN