Idea posiadania industrialnego stolika kawowego

Industrialny styl jest idealnym wyborem dla kogoś, kto ceni minimalizm, prostotę i oryginalność. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w tym stylu, łatwo jest utrzymać czystość i porządek. Po czym poznać mebel zaprojektowany w klimacie industrialnym lub loftowym? Skąd możemy mieć pewność, że upatrzony przez nas stoliczek, to stolik kawowy industrialny

Cechy industrialnego wnętrza

Jeśli widzimy połączenie drewna lub szkła i metalu, to najprawdopodobniej natrafiliśmy na ten modny, pofabrykowy styl. Pasuje on do wielu nowoczesnych, rustykalnych lub nawet  skandynawskich aranżacji. Dawniej styl industrialny stosowany był głównie na dużych, otwartych przestrzeniach. Tak bardzo zyskał na popularności, że udało się go wprowadzić do małych mieszkań w blokach. Czasami wystarczy zmienić parę elementów w pomieszczeniu, żeby nadać wymarzonego surowego klimatu. Cechą charakterystyczną stylu wzorowanego na opuszczonych fabrykach są kolory szarości, beżu, bieli, czerni. Najczęstszymi akcentami budowlanymi są drewno, beton, szkło lub czerwona cegła. Meble industrialne wzoruje się na elementach warsztatowych, czyli są one proste, bez niepotrzebnych ozdobników. Takimi cechami wyróżniają się między innymi stoliki kawowe industrialne. 

Stolik kawowy industrialny 

Jednym z bardzo popularnych mebli,  na które decydujemy się urządzając salon, jest stolik kawowy. Najczęściej składa się on z pokrytego bezbarwnym lakierem blatu w dekorze drewna, który zamontowany jest na metalowej ramie. Stalowa podstawa stołu może składać się z jednej nogi, z czterech nóżek, stojaka, trójnogu albo tak zwanych sanek. Metalowe elementy najczęściej malowane są proszkowo czarną, złotą, białą lub srebrną farbą. Dzięki takiemu połączeniu zachowuje się naturalny, bez upiększeń kolor blatu. Jednocześnie, dzięki metalowym wykończeniom, uzyskuje się prosty, stylowy charakter.

Stoliki kawowe industrialne występują jako różnego rodzaju modele, na przykład jako:

- 2 częściowe komplety modułowe,

- 3 częściowe komplety modułowe,

- wsuwane,

- z praktycznymi schowkami (np. szufladami),

- z podnoszonymi blatami. 

Stoliki mają różne kształty. Najczęściej spotykane kształty to okrągłe, kwadratowe lub prostokątne blaty. Ponieważ stolik kawowy najczęściej znajduje się w tak zwanej części wypoczynkowej, to warto dobrać go w ten sposób, żeby pasował wyglądem do okalającej go kanapy lub ewentualnie foteli. Poza tym dodatkowym atutem aranżacji będzie elegancki, nowoczesny dywan.

Najbardziej popularnym kształtem jest okrągły stolik kawowy w stylu industrialnym. Mniej popularnym, ale bardzo atrakcyjnym jest kwadratowy stolik lub ława. Wielu wielbicieli tego stylu docenia przestrzeń użytkową, którą daje prostokątny model. Kształt prostokąta pasuje praktycznie do każdego stylu aranżacji pomieszczenia. Ktoś kto lubi niepowtarzalny design, może wybrać nietuzinkowy kształt stolika. 

Stolik kawowy w stylu industrialnym 

Kawowe stoliki mają różne wymiary, kształty. Jedne są malutkie, wąskie i zgrabne, inne posiadają dodatkowe półki. Istotne jest, aby stolik kawowy w stylu industrialnym miał odpowiednio dopasowane wymiary do reszty umeblowania. Według przyjętych ogólnie zasad nie powinien być mniejszy niż połowa kanapy, ale także nie większy niż 2/3 siedziska kanapy. Aby komfortowo użytkowało się stolik kawowy w stylu industrialnym, najlepiej powinien być on ustawiony w odległości około 45 cm od sofy. Chociaż przy stoliku kawowym głównie wypoczywamy, to oprócz estetyki powinien być solidny i wytrzymały. Dodatkowo, istotne jest, żeby każdy detal był dokładnie wykończony.

Stolik kawowy loft

Prosty, geometryczny kształt sprawia, że pomieszczenie, w którym znajduje się stolik kawowy loft, można śmiało dekorować kolorowymi ozdobami. Dekor drewna połączony z metalowymi wykończeniami pięknie będzie komponować się z barwnymi misami lub innymi dekoracjami. W salonie lub sypialni idealnie sprawdzi się ładna stojąca lampa. Jeśli chcemy zachować styl industrialny, to trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić z ozdobami. Styl ten cechuje się chłodem, jest przeciwieństwem przytulnej atmosfery. Stolik kawowy loft oprócz oczywistej funkcji jaką spełnia stół, dzięki drewnianym elementom, wnosi do pokoju harmonię, spokój. Poza tym modele rozkładane albo składające się z kilku części pozwalają (w razie zaistnienia takiej konieczności) na zwiększenie powierzchni użytkowej. A jeśli zdecydujemy się na model stolika z praktycznymi schowkami lub szufladami, to dzięki dodatkowym miejscom do przechowywania przedmiotów, ułatwimy sobie utrzymanie czystości na blacie i w pokoju.

Stolik kawowy industrialny pasuje do wielu miejsc w mieszkaniu. Idealnie sprawdzi się w salonie lub nawet sypialni. Może wyróżniać się fantazyjnym kształtem blatu połączonym z metalową, niekoniecznie prostą podstawą. Dzięki takiej praktycznej dekoracji mieszkania zyskamy przyjazną atmosferę do delektowania się wolnym czasem, a także stworzymy sobie wymarzony industrialny klimat.

Platforma Mebli EGEN Michał Kliszczun © 2024
projekt i realizacja: DST DESIGN